335ZOBRAZENÍ

Z toľkého nepreberného množstva diét, ktoré existujú je veľmi ťažké vybrať tú správnu. Často počujete ako tá ktorá diéta niekomu veľmi zabrala a vďaka nej niekto schudol 10 aj viac kíl za pár dní. Čo pomôže niekomu, nemusí na vás pôsobiť tak isto efektívne. Druhá vec je ako diéta pôsobí na vaše zdravie. Ak drasticky a rýchlo schudnete, nie je to vždy najlepšie pre vaše zdravie a môže sa dostaviť tzv. jojo efekt, kedy po skončení diéty môžete pribrať ešte viac ako ste schudli. Ak sa stále trápite a neviete, ktorá diéta je pre vás najlepšia, prinášame prehľad diét. Výber však necháme na vás.

Dukanova diéta

Dukanova diéta spočíva v zníženom príjme sacharidov a vo vysokom príjme bielkovín. Vymyslel ju francúzsky doktor Pierre Dukan. O Dukanovej diéte sa napísalo nespočet článkov a predalo milióny kníh. Pri Dukanovej diéte sú povolené žuvačky bez cukru, umelé sladidlá, ocot aj korenie. Doktor Dukan odporúča brať denne multi-vitamínové a minerálne prípravky. Skladá sa zo štyroch fáz:

 1. fáza - útočná:Môžete konzumovať len potraviny s vysokým obsahom bielkovín zo zoznamu 72 presne určených potravín (napríklad: morčacie a kuracie mäso, ryby, vajíčka či odtučnené mliečne výrobky). Zakázaná je zelenina a tučné potraviny. S každým jedlom je povolené zjesť 1,5 lyžičky ovsených vločiek. Denne môžete vypiť maximálne 1,5 litra vody. Táto fáza trvá 2-7 dní (podľa toho koľko chcete schudnúť) a má za úlohu rýchle schudnutie. 
 2. fáza – výletná:V tejto fázy striedate dni, kedy jete iba bielkovinové potraviny, presne ako v prvej fáze s dňami, kedy jete mäso, ryby, či iné bielkoviny s neobmedzeným množstvom zeleniny a ovocia. Je treba vypiť 1,5 litra vody denne a 2 lyžice cereálnych otrúb. Tiež je dôležitá rezká chôdza aspoň pol hodiny denne. Druhá fáza trvá dovtedy, kým nebudete spokojný koľko ste schudli
 3. fáza – konsolidačná:Keď už máte hmotnosť akú ste chceli, prejdete na konsolidačnú fázu. Tu môžete jesť neobmedzené množstvo bielkovín (všetky druhy mäsa, ryby, odtučnené mliečne výrobky) a neobmedzené množstvo zeleniny denne.  Raz za deň je povolené zjesť jedno ovocie s nízkym obsahom cukru (jablko, hruška, grapefruit, pomaranč) a dva krajce celozrnného chlebu. V tejto fázy vás isto poteší, že dvakrát za týždeň môžete zjesť akékoľvek jedlo chcete. V konsolidačnej fáze je dôležité vyčleniť jeden deň v týždni na čisto bielkovinovú stravu.
 4. fáza – stabilizačná:V tejto fáze je povolené jesť všetko, len treba dodržať pár pravidiel. Jeden deň v týždni jesť iba bielkovinovú stravu, jesť 3 polievkové lyžice denne a aspoň 20 minút denne (aj v zime) venovať chôdzi.

 

 

Výhody: 

 • diéta neurčuje koľko jedla môžte zjesť, povoľuje iba aké druhy jedla môžete zjesť
 • netreba vážiť potraviny ani počítať kalórie
 • zo začiatku je úbytok váhy citeľný, čo pôsobí motivačne

Nevýhody:

 • kvôli obmedzenému príjmu sacharidov môžete na začiatku programu cítiť únavu, zápach z úst, nespavosť a podráždenosť
 • bez príjmu zeleniny, ovocia a celozrnného môžete na začiatku diéty dostať zápchu

 

Atkinsova diéta

Diéta je pomenovaná po svojom zakladateľovi, doktorovi Atkinsovi, podľa ktorého naše telo trávi najskôr sacharidy, ktoré treba na určitú dobu zo stravy vylúčiť. Maximálne povolené množstvo sacharidov je 20 gramov denne. Povolené sú všetky druhy mäsa a rýb, vajcia, mliečne výrobky, olivový olej. Kvôli obsahu cukru v ovocí a zelenine sú tieto obmedzené. Zakázané sú cestoviny, biele pečivo a biela ryža. Vzhľadom na nevyváženosť stravy počas tejto diéty, je potrebné brať vitamínové a minerálne prípravky. Táto diéta je svojím spôsobom opakom Dukanovej diéty. Skladá sa takisto zo 4 fáz:

 

 1. fáza - indukčná:Fáza trvá minimálne 2 týždne. Za túto dobu by ste mali zhodiť do 7 kg váhy. Sacharidy sú obmedzené na 20 gramov denne, pričom aspoň 15 gramov musí pochádzať zo zeleniny s vysokým obsahom vlákniny.  Vynechať musíte ryžu, cestoviny, pečivo a takmer všetky mliečne výrobky. Jete v podstate len potraviny s vysokým obsahom bielkovín (mäso, ryby, vajcia, syry). Na obed si teda miesto rezňa s ryžou dáte dva rezne. 
 2. fáza – chudnúca:Keď prejdete do druhej fáze, mali by ste byť už pár kilogramov ľahší a teda dostatočne motivovaní. Do stravy môžete pridať každý deň 5 g sacharidov naviac, v piatom dni druhej fázy je povolených 45 g sacharidov. Úžasné na tom je, že sa nemusíte báť, že po pridaní sacharidov priberiete na hmotnosti. Aj keď pridávate sacharidy, chudnete. V tejto fáze zostávate dovtedy, kým neschudnete na hmotnosť o 4,5 kg väčšiu ako je požadovaná hmotnosť (napr. ak chcete schudnúť na 70 kg, tak túto fázu skončíte, keď budete vážiť 74 kg). Do stravy môžete pridať orechy a viac zeleniny s vysokým obsahom vlákniny.
 3. fáza – pred-udržiavacia:Už ste len pár kilogramov od svojej vysnívanej hmotnosti, stačí len vydržať. Budete pridávať 10 g sacharidov týždenne až dokým nezačnete znovu mierne priberať. Do jedálnička pridáte celozrnné potraviny, ovocie, zeleninu s vyšším obsahom sacharidov ako napríklad hrach. Cieľom je zistiť aké máte ACE (Atkinsov sacharidový rovnovážny bod), teda bod, kedy ani nepriberáte ani nechudnete. Tento príjem sacharidov sa budete snažiť udržiavať jeden mesiac, potom prejdete do poslednej fázy. 
 4. fáza – udržovacia:Počas celej diéty ste si vybudovali určitú disciplínu v stravovaní a našli bod, kedy nepriberáte. V poslednej fáze je potrebné snažiť sa udržiavať dosiahnutú hmotnosť, ktorá by sa nemala zvýšiť o viac ako 2,5 kg. Hlavne sa snažte jesť správne potraviny a nesiahnuť po sladkostiach alebo čipsoch.


Výhody:

 • vylúčenie rafinovaných cukrov zo stravy
 • môžete jesť hovädzie mäso, všetky druhy syra, maslo i majonézu
 • rýchly úbytok hmotnosti
 • zníženie chuti do jedla

Nevýhody:

 • môže sa dostaviť zápach z úst, sucho v ústach a únava
 • treba vážiť sacharidové potraviny
 • kvôli vysokému príjmu tukov si treba dať väčší pozor na srdce
 • vysoký príjem bielkovín a nedostatok zeleniny a ovocia pôsobí nepriaznivo na obličky a kosti

 

Diéta South Beach

Diétu South Beach zostavil kardiológ Arthur Agatston spolu s dietologičkou Marie Almon. Pôvodne mala táto diéta slúžiť pacientom s problémami so srdcom, ale obľúbili si ju aj zdraví ľudia túžiaci po rýchlom schudnutí. Diéta je založená na nahradení zlých sacharidov a tukov dobrými a na zvýšenom príjme vlákniny. Dobré sacharidy sú tie s nízkym glykemickým indexom. Dobré tuky sú nenasýtené tuky ako napríklad tie v orechoch či rybách. Diéta South Beach pozostáva zo 3 fáz:

 1. fáza:Dĺžka tejto fázy sú 2 týždne a schudnete 3-6 kg. Ľudia, ktorí chcú schudnúť viac ako 5 kg by mali začať s touto fázou.  Počas celej fázy vylúčite zlé sacharidy, ovocie a zeleninu s vyšším glykemickým indexom. Jedlo máte každý deň rozdelené do 5 porcií, z ktorých v troch jete hydinu, ryby, orechy, olivový olej a v dvoch porciách mliečne výrobky. Veľkosti porcií jedla nie sú určené, avšak odporúča sa jesť, kým nie ste nasýtený. V tejto fáze sa vám stabilizuje hladina cukru v krvi a prestanete mať návaly hladu. 
 2. fáza:Pridávate ovocie, celozrnné potraviny a niektoré druhy zeleniny. Treba však pridávať postupne a v malých množstvách, nie naraz. Vylúčené je biele pečivo, ryža, zemiaky, cukrovinky a ovocie s vysokým glykemickým indexom. Fáza trvá dovtedy, kým neschudnete koľko ste si vopred určili.
 3. fáza:Posledná fáza South Beach diéty slúži na udržanie dosiahnutej hmotnosti. Fáza trvá už do konca života, alebo dovtedy, kým si budete chcieť udržať hmotnosť pod kontrolou. Nemusíte sa obmedzovať v jedení, iba sa predpokladá, že čo ste sa naučili počas predchodzích dvoch fáz, tak budete aplikovať aj v tejto fáze. Teda žiadne rafinované cukry, zlé tuky a dôraz klásť na kvalitnú stravu.

 

 

Výhody:

 • netreba počítať kalórie
 • jete veľa ovocia a zeleniny
 • od druhej fázy je strava vyvážená
 • diéta zabráni náhlym návalom hladu


Nevýhody:

 • počas prvej fázy môžete pociťovať únavu, kvôli nedostatku minerálov a vitamínov
 • treba vyberať sacharidy s nízkym glykemickým indexom

 

Zónová diéta

Diétu vymyslel biochemik Barry Sears. Jej podstata spočíva v dosiahnutí hormonálnej rovnováhy a stabilnej hladiny krvi. Zvýšený inzulín, ktorý kontroluje hladinu cukru v krvi má podľa p. Searsa za následok priberanie na váhe. Pri tejto diéte je potrebné dodržiavať presné rozdelenie karbohydrátov, bielkovín a tukov v strave v pomere 40:30:30. Zónová diéta nepovoľuje žiadne potraviny, ktoré príliš rozkolíšu krvný cukor, teda žiadne rýchle cukry zo sladkostí. Jedno jedlo nesmie presiahnuť 500 kalórií. 


Základné pravidlá zónovej diéty:

 1. interval medzi jedlami by mal byť minimálne 4 hodiny a maximálne 6 hodín
 2. prvé jedlo dňa musíte zjesť do hodiny po prebudení
 3. každý deň treba vypiť 2,4 litra vody
 4. každé jedlo, ktoré zjete musí pozostávať zo 40% sacharidov, 30% bielkovín a 30% tukov
 5. jedlo musí pozostávať z dobrých zdrojov, teda kvalitné bielkoviny, sacharidy s nízkym glykemickým indexom ako zelenina alebo ovocie, tuky z olivového oleja
 6. porcia bielkovín v hlavných  jedlách by mala byť rovnako veľká a hrubá ako vaša dlaň
 7. porcia sacharidov v hlavných  jedlách  by sa mala rovnať veľkosti vašich dvoch pästí
 8. porcia tuku v hlavných  jedlách by mala byť o veľkosti špičky palca vašej ruky
 9. dôležitá je suplementácia vitamínov a minerálov


Výhody:

 • zlepšenie celkového zdravia a zvýšenie energie
 • po pár dňoch zónovej diéty pominú návaly hladu
 • diéta je vhodná aj pre ľudí s cukrovkou 2. typu
 • nemusíte znížiť príjem kalórií iba zmeníte ich zdroj

Nevýhody:

 • potreba počítať kalórie a sledovať zloženie jedla
 • nutnosť zbaviť sa nezdravých potravín ako sladkosti, chipsy a pod.
 • kvalitné jedlo je drahé a treba počítať so zvýšenými výdavkami na jedlo
 • časová náročnosť

 

8 hodinová diéta

Táto zaujímavá diéta vás dokáže zbaviť prebytočných kilogramov bez toho, aby ste museli dávať pozor na to čo jete. Zakladateľom je David Zinczenko, ktorý tvrdí, že touto diétou sa dá schudnúť 10-25 kg. Základom je jesť iba po dobu 8 hodín denne aspoň trikrát do týždňa. Postupne by sa mal počet týchto dní  zvyšovať až na 7 dní do týždňa. Je jedno, aký čas si zvolíte, či od siedmej ráno do tretej poobede alebo od štvrtej poobede do polnoci. Nastavenie času je na každom jednotlivcovi. V tomto úseku dňa môžete jesť koľko chcete a čo chcete a vďaka zvyšku dňa bez jedla budete chudnúť. Diéta vychádza z predpokladu, že ľudské telo nie je prispôsobené na jedenie a trávenie potravy počas celého dňa, ale len po dobu osem hodín a zvyšný čas by sa malo telo regenerovať. 


Základné pravidlá 8 hodinovej diéty:

 1. jesť iba v rozmedzí 8 hodín počas dňa aspoň 3 dni v týždni, ostatné dni môžete jesť ako obvykle
 2. počas diéty je zakázané prejedanie a porcie musia byť také, aby ste sa nasýtili, nie prejedli
 3. zakázané sú akékoľvek sladené nápoje
 4. počet dní s 8 hodinovou preiódou na jedlo postupne zvyšujte
 5. na zlepšenie výsledkov je potrebné 8 minút denne vykonávať intenzívnu fyzickú aktivitu


Výhody:

 • nemusíte dávať pozor na to čo jete
 • po pár dňoch zónovej diéty pominú návaly hladu
 • dovolená je káva aj sladkosti
 • počas 8 hodín môžete jesť tak často ako chcete
 • okrem sladkých nápojov nie je iné jedlo zakázané

Nevýhody:

 • zo začiatku bude problém vydržať dlhé hodiny bez jedla
 • ak máte radi sladené vody, budete sa ich napriek tomu musieť vzdať
 • diéta nie je vhodná pre ľudí s nestabilnou hladinou cukru v krvi
 • 8 minút fyzickej aktivity denne nie je dostatočných pre precvičenie celého tela, odporúčame viac

 

Krabičková diéta

Pre ľudí, ktorí sú stále v zhone a nestíhajú sa venovať vareniu je krabičková diéta ideálna. Na trhu je niekoľko firiem, ktoré zabezpečujú krabičkovú diétu, stačí si len vybrať diétny program podľa počtu kalórií. Následne vám každý deň príde balíček s jedlom na celý deň, okrem ktorého by ste nemali nič jesť. Jedlá si môžete pripravovať aj sami, to však zaberie veľmi veľa času.

 

 

Výhody:

 • stačí si objednať jedlo cez firmu podľa vašich požiadaviek a nemusíte sa o iné starať
 • netreba nakupovať jedlo
 • ušetríte veľa času
 • jednotlivé chody sú zabalené v krabičkách, stačí vybrať a jesť
 • jedlo je zdravé a často vyberané dietológmi

Nevýhody:

 • finančne náročná diéta
 • nie je povolené jesť nič iné okrem jedla v balíčkoch
 • keď vyžijete firmu, ktorá pripravuje a distribuuje balíčky, niektoré jedlá vám nemusia chutiť
 • ak si jedlo pripravujete sami, príprava je časovo náročná